28 lutego 2024

Czy woda toaletowa jest trwała? Wyjaśniamy

Dopiero kiedy wybierasz zapach, to zauważasz, że na niektórych flakonach znajduje napis „woda perfumowana”, a na innych „woda toaletowa”. Te dwa produkty mają też inne ceny – te pierwsze są droższe, a drugie – tańsze. Uwaga! Zdradzamy sekrety perfumiarskiego nazewnictwa i wyjaśnimy, czym jest woda toaletowa i czy jej zapach długo utrzymuje się na skórze.

Woda toaletowa czy perfumowana? A może perfumy?

Wszystkie zapachy we flakonach nazywa się zwyczajowo perfumami. Jest to jednak duże uproszczenie. To, czy dany produkt jest wodą toaletową, perfumowaną, czy perfumami, zależy od stężenia zawartych w nim olejków eterycznych. Są to substancje pozyskiwane z kwiatów, owoców, ziół, a nawet z przypraw, które nadają aromat wszystkim zapachowym kompozycjom dostępnym na sklepowych półkach.

Stężenie olejków eterycznych mieści się w zakresie:

  • od 25 do 43% w perfumach,
  • od 10 do 15% w wodzie perfumowanej,
  • od 5 do 10% w wodzie toaletowej.

Im więcej olejku eterycznego we flakonie, tym znajdujący się w nim zapach będzie intensywniejszy. A co z jego trwałością?

Zobacz również:  Jaką farbę zastosować na włosy zniszczone?

Czy woda toaletowa ma trwały zapach?

To zależy od oczekiwań. Dobra, markowa woda toaletowa utrzymuje się na skórze od 6 do 8 godzin. Oznacza to, że jej zapach będziesz czuć przez większość dnia w pracy lub przez cały wieczór na mieście. Pamiętaj jednak, że nie będzie on tak intensywny jak woń jej perfumowanego odpowiednika. Woda toaletowa będzie mieć lekki, przyjemny dla nosa i nieprzytłaczający aromat.

Jak przedłużyć trwałość wody toaletowej?

Chcesz, aby subtelna woń wody toaletowej dłużej unosiła się wokół ciebie? W takim razie:

  • jeszcze przed jej aplikacją na skórę, użyj balsamu do ciała (najlepiej bezzapachowego). Rozsmaruj go zwłaszcza w tych miejscach, na których znajdzie się zapach;
  • rozpyl wodę toaletową w tzw. punktach pulsacyjnych – na nadgarstkach, na szyi i w zgięciach rąk. Krew, przepływając przez te obszary pod skórą, „podgrzeje” zapach, dzięki czemu będzie mógł on dłużej się rozwijać i unosić wokół ciebie;
  • spryskaj wodą toaletową także swoje ubrania – najlepiej, gdyby znalazła się ona na naturalnej tkaninie – np. na bawełnie czy lnie. Wtedy cząsteczki zapachowe wnikną w głąb materiału, co sprawi, że będziesz dłużej czuć woń wody toaletowej.
Zobacz również:  Jak różne rodzaje kwasu hialuronowego działają na skórę?

Czy warto inwestować w wodę toaletową?

Zdecydowanie tak! I to także wtedy, kiedy masz już flakon perfum z tym samym zapachem. Woda toaletowa, która ma rześką, nieprzytłaczającą woń, lepiej sprawdzi się latem. Jej zapach będzie przyjemnie odświeżać i orzeźwiać.

Wodę toaletową możesz wykorzystać także jako utrwalacz dla wody perfumowanej czy perfum. Wkładając ją do torby czy plecaka i mając ją pod ręką, będziesz w stanie w każdej chwili wzmocnić zapach i odświeżyć go – np. będąc w pracy.

Markowa, luksusowa woda toaletowa spełni twoje oczekiwania co do intensywności i trwałości zapachu. Jednak wybierając ją, nastaw się na coś innego niż w przypadku wody perfumowanej. Jej zapach będzie subtelniejszy, delikatniejszy i lżejszy – nie można jednak powiedzieć, że będzie mniej zmysłowy czy nudny i „płaski”.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści