1 października 2022

Jakie są wymiary kartki formatu A4?

Z formatem A4 spotkał się już chyba każdy. Został on rozpowszechniony dzięki drukarkom, które znajdują się w każdym urzędzie lub w wielu domach. Wymiary kartki A4 to standard większości pism lub dokumentów, którymi wszyscy posługują się w życiu codziennym. Pod rozmiar A4 produkowane są artykuły biurowe, teczki, a nawet plecaki lub torebki. Również producenci mebli dostosowują pod format A4 wymiary swoich mebli: biurek, szuflad na dokumenty, lub głębokości szaf. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o tym popularnym formacie, organizując swoje biuro, miejsce pracy, lub wykorzystując znajomość wymiarów formatu A4 w codziennym życiu.

 Skąd się wzięły wymiary A4, czyli łyk historii

Przed II wojną światową każdy kraj posiadał własne standardy papieru, lub czerpał wzorce z kraju, z którym miał ożywione stosunki gospodarcze. Większość formatów była uwarunkowana możliwościami wytwórczymi. Nie było to wówczas problemem: papieru używano do druku książek, pisania listów: odręcznie i maszynowo. Przypuszczalnie zastosowanie maszyn do pisania było powodem, dla którego w 1922 roku w Niemczech opublikowano normę DIN 476, która ujednolicała format papieru. Wtedy też wymiary kartki A4 okazały się najbardziej uniwersalne i poręczne pod kątem zastosowań biurowych. Do tego stopnia, że projektanci biurek, dostosowując powierzchnie blatów do ergonomii użytkowników, wzorowali się na wspomnianej wyżej normie. Niemiecki standard przyjął się po II Wojnie Światowej w większości krajów (z wyjątkiem Ameryki Północnej i części Ameryki Łacińskiej, które używają własnego standardu) i obecnie można go znaleźć w normie ISO 216.

Zobacz również:  Jaki jest przelicznik jednostek wagi? 1 dag ile to gram?

Format A4 – wymiary i proporcje

Określone w normie ISO 216 wymiary A4 wynoszą 21 cm na 29,7 cm, czyli 210×297 mm. W formacie A4 wymiary nie wzięły się oczywiście znikąd – są konsekwencją dobrze przemyślanych obliczeń, dzięki którym największy w szeregu format A0 można bez strat podzielić na mniejsze: A2, A3, A4, aż do A8.

Jakie proporcje ma format A?

Powierzchnia formatu A0 wynosi 1 m2. Proporcje długości do szerokości boków prostokąta są tak obliczone, by – zginając dłuższą krawędź arkusza papieru na pół – uzyskać dwa arkusze o identycznym współczynniku proporcji, co wyjściowy. Współczynnik ten, czyli stosunek długości do szerokości boków wynosi zawsze √2. Dzięki temu z jednego arkusza A0 można np. uzyskać 16 kartek rozmiaru A4.

Zobacz również:  Czy dieta ośmiogodzinna jest skuteczna i przyniesie oczekiwany spadek wagi?

Dlaczego warto znać wymiary kartki A4?

Znajomość rozmiaru A4 ma szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Wybierając meble do biura należy sprawdzić, czy będą odpowiednie dla segregatorów, mieszczących wymiary A4. Kupując plecak dla studenta warto zatroszczyć się, by zmieścił się tam format A4. Wymiary większości „dużych” zeszytów, bloków rysunkowych lub studenckich „kserówek” mieszczą się w tym standardzie, podobnie jak część podręczników szkolnych. Wiedząc, że dla formatu A4 wymiary wynoszą 21×29,7 cm, można zmierzyć bez linijki praktycznie wszystko: wystarczy kartka papieru ksero. Połowa krótszego boku to 10,5 cm, a dłuższego – niecałe 15.

Podsumowanie

A4 to najbardziej popularny format kartek, stosowany w wielu krajach na świecie. Większość dokumentów jest drukowana na kartkach A4. Dla formatu A4 wymiary wynoszą 210×297 mm. Warto je znać, ponieważ wyznaczają wiele standardów: od akcesoriów biurowych, poprzez teczki męskie i torebki damskie, do szerokości półek meblowych i szuflad biurek.

Powiązane treści