Co warto zobaczyć w Kołobrzegu, aby wizyta była niezapomniana? Jakie atrakcje oferuje miasto? Kołobrzeg to idealne miejsce na dłuższy urlop, szybki weekendowy wypad czy pobyt uzdrowiskowy. Turyści docenią także piękną architekturę i bliskość natury, która jest tu obecna na wyciągnięcie ręki!
Na tropie gotyku
Kołobrzeg jest miastem o wielowiekowej historii, pełnym niepowtarzalnych budowli i jedynych w swoim rodzaju zabytków. Prawa miejskie uzyskał w roku 1255, jednak jego historia sięga wieku VIII. Minione stulecia odcisnęły swój wyjątkowy ślad na tkance miejskiej Kołobrzegu. W sposób szczególny zwracają na siebie uwagę ceglane zabytki gotyckie, na które składają się:
- Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP – pochodząca z XIV w. świątynia halowa, pięcionawowa. Od XVI w. funkcjonowała ona jako kościół ewangelicki, aż do zniszczenia w roku 1945. Następnie świątynia przekazana została w roku 1957 kościołowi katolickiemu, który od tego momentu rozpoczął jej odbudowę.
- Kamienica Schliffenów – powstała w XV w. budowla, zwana również Kamienicą Kupiecką, która przetrwała do II wojny światowej. Obecny obiekt to dokładna rekonstrukcja pierwowzoru, w którym realizowane są wystawy czasowe.
- Baszta Lontowa – wybudowana w XIV w. jako element ówczesnych gotyckich murów miejskich. Jedyny element średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu, który w całości przetrwał do dziś.
Dzięki obecności powyższych obiektów Kołobrzeg uwzględniony został na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Ponadto na terenie miasta znajdują się również obiekty neogotyckie, takie jak ratusz czy budynek poczty głównej. Oprócz zabytków budowlanych, warto również zwrócić uwagę na inne gotyckie pamiątki, którymi może poszczycić się Kołobrzeg: krucyfiksy, najstarsze w Polsce stelle, chrzcielnica z 1355 r. oraz jedyny w Polsce (i jeden z pięciu zachowanych na świecie) gotycki kandelabr.
Historia to nie tylko średniowiecze
Co warto zobaczyć w Kołobrzegu jeśli pasjonuje nas historia, jednak niekoniecznie związana ze średniowieczem? Na terenie miasta znaleźć można wiele ciekawych miejsc i atrakcji historycznych:
- Muzeum Oręża Polskiego – zlokalizowana tuż obok Kamienicy Schliffenów instytucja prezentująca militaria z różnych epok, w tym prawdopodobnie największą w kraju kolekcję umundurowania z czasów obu wojen światowych.
- Kołobrzeski Skansen Morski – oddział Muzeum Oręża Polskiego poświęcony uzbrojeniu morskiemu. Najważniejszymi eksponatami skansenu są okręty ORP Fala (patrolowiec) i ORP Władysławowo (okręt rakietowy).
- Pomnik Zaślubin Polski z Morzem – monument upamiętniający symboliczny akt Zaślubin Polski z Morzem po zdobyciu Kołobrzegu 18 marca 1945 r.
- Reduta Bagienna MORAST – niedawno wyremontowy według stanu z XIX w. element fortyfikacji obronnych miasta.
Nie samą historią człowiek żyje
Kołobrzeg to wiele wieków historii i tradycji, ale także moc innych atrakcji i ciekawych miejsc. Wśród nich wskazać należy latarnię morską, która wybudowana została w 1947 r. na fundamentach dawnego fortu. Poprzednia, XVII-wieczna latarnia wysadzona została podczas II wojny światowej. Obecna konstrukcja wznosi się na wysokość 26 m, z jej szczytu podziwiać można przepiękną panoramę okolicy, w tym miasta i portu. W podziemiach latarni działa warte odwiedzenia muzeum minerałów. Oprócz latarni morskiej co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Z pewnością godny uwagi jest jeden z większych w Polsce portów rybackich wraz z targiem rybym. W samym porcie znaleźć można oryginalną rzeźbę rybaka i jego żony. Na osobną wzmiankę zasługują z kolei kołobrzeskie Mariany. Czym one są? Mewami! Wrocław ma swoje krasnale, Kołobrzeg natomiast ma swoje mewy. Są to sympatyczne figurki ptaków w ludzkich pozach i z ludzkimi ubraniami. Ich poszukiwanie w mieście to fantastyczna zabawa dla dzieci, ale także dla dorosłych.
Piękno i bliskość natury
Ogromną atrakcją Kołobrzegu jest bliskość natury i możliwość obcowania z nią na każdym kroku. Specyficzny mikroklimat, powstały za sprawą sąsiedztwa lasów, ekosystemu bagienno-wodnego, złóż borowinowych i ujścia rzeki Parsęty, zaowocował powstaniem w ty miejscu największego polskiego uzdrowiska. Najlepsze miejsca na obchowanie z naturą w Kołobrzegu to:
- Ekopark Wschodni – użytek ekologiczny o powierzchni ponad 380 ha. Miejsce zwane potocznie Solnym Bagnem, którego celem jest ochrona unikalnej flory i fauny słonawych torfowisk.
- Plaża – jedna z najpiękniejszych plaż na polskim wybrzeżu, dochodząca miejscamie do 100 m szerokości. Kołobrzeska plaża dzieli się na trzy części: Plażę Wschodnią, Centralną oraz Zachodnią.
Z miejską plażą nierozerwalnie związane jest molo, usytuowane przy Plaży Centralnej. Długi na 220 m i szerokie na 9 m obiekt stanowi najdłuższą tego typu żelbetonową konstrukcję w Polsce.
Kołobrzeg jest jedną z najciekawszych propozycji wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Miasto przez cały rok tętni życiem, jest największym uzdrowiskiem w kraju i prawdziwą perłą zabytkowej architektury. Odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, w tym jeden z największych w Polsce festiwali muzyki elektronicznej – Sunrise Festival. Odwiedzający mogą również wybrać jedną z imprez folklorystycznych bądź etnograficznych, lub po prostu cieszyć się wspaniałym klimatem i pięknem nadmorskiej natury. W Kołobrzegu każdy znajdzie coś dla siebie!