Troska o dobro planety obejmuje wszelkiego rodzaju działania, których celem jest redukcja ilości produkowanych śmieci. Opakowania po produktach żywnościowych, odzież i akcesoria codziennego użytku mogą rozkładać się nawet kilka tysięcy lat. Dokładny czas trwania tego procesu jest jednak uzależniony od charakterystyki materiału, który został użyty przy produkcji. Ile czasu rozkłada się plastik? Które śmieci charakteryzują się najkrótszym czasem degradacji?
Odpady, które rozkładają się najszybciej
Najkrótszy czas rozkładu śmieci dotyczy bioodpadów, czyli wszelkiego rodzaju owoców i warzyw. Rozkład produktów organicznych trwa zaledwie kilka tygodni, dlatego dla przykładu ogryzek z jabłka zostanie całkowicie zdegradowany w przeciągu dwóch miesięcy. Rozkład śmieci jest również stosunkowo krótki w przypadku papieru, jednak dokładny czas zależy od jego charakterystyki. Zwykłe rodzaje papieru już po trzech miesiącach zostają całkowicie rozłożone, jednak proces ten wydłuża się w przypadku tektur, papierów kredowych i syntetycznych oraz kartonów. Czas rozkładu odpadów tego typu oscyluje w granicach od czterech do sześciu miesięcy, jednak dotyczy to standardowych warunków atmosferycznych. W przypadku niższych temperatur czas rozkładu zostaje bowiem proporcjonalnie wydłużony. Stosunkowo szybko degradacji podlega również sama bawełna oraz wełna, dlatego czas rozkładania się koszul oraz T-shirtów rzadko kiedy przekracza sześć miesięcy. Jest to zaledwie kilka przykładów najszybciej degradowanych odpadów, jednak z reguły najkrótszy czas rozkładu śmieci dotyczy tych, przy których produkcji wykorzystuje się najmniejszą ilość materiałów syntetycznych.
Ile lat rozkłada się puszka aluminiowa, a ile drewno?
Znacznie wolniej przebiega degradacja odpadów, które posiadają w swoim składzie drewno, metale oraz tworzywa o strukturze gum. W przypadku gum do żucia czas rozkładu wynosi zaledwie kilka lat, natomiast jedna opona samochodowa pozostaje w niezmienionym stanie przez niemal cały wiek! Również drewno – pomimo naturalnego charakteru materiału – wolno ulega degradacji. Meble drewniane i małe elementy rozkładają się bowiem od piętnastu do dwudziestu lat, natomiast w przypadku drewna dekoracyjnego czas ten może zostać wydłużony. Mało kto jest świadomy faktu, jak długo trwa rozkład poszczególnych produktów spożywczych, opakowań po środkach czystości oraz zwykłych puszek. Napój w aluminiowym opakowaniu każdy człowiek jest w stanie wypić w przeciągu kilku minut, natomiast sama puszka pozostanie na Ziemi przez kolejne 200 lat!
Najdłużej rozkładające się odpady
Poprzez szeroko zakrojone akcje ekologiczne każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak długi jest czas rozkładu plastiku. Zwykły woreczek wykonany z tego materiału jest degradowany przez 300 lat. Jak wygląda sytuacja z innymi typami odpadów? Styropian pozostaje w niezmienionej formie przez pięć dekad, natomiast pieluchy mogą rozkładać się aż pół tysiąca lat! Niezwykle długi jest również czas degradacji zwykłych płyt kompaktowych, który sięga dwóch tysiącleci. Interesujący jest jednak fakt, że rekordzistą wśród opadów pod względem czasu rozkładu jest rodzaj materiału, który nie cieszy się przesadnie „złą sławą”. Mowa w tym przypadku o szkle, które jest zdecydowanie najbardziej odporne na proces degradacji. Ile lat rozkłada się szkło? Zwykła butelka wykonana z tego materiału jest degradowana przez ponad cztery tysiące lat!
Troska o dobro planety to obowiązek każdego obywatela Ziemi. Warto znać czas degradacji poszczególnych materiałów, aby wziąć pod uwagę ten aspekt podczas dokonywania codziennych zakupów. Ograniczenie ilości produkowanego plastiku powinno nie tylko obejmować rezygnację z popularnych jednorazówek, ale też odpowiedzialność i rozsądek pod względem nabywania nowych sprzętów elektronicznych lub odzieży. Każdy odpad produkowany przez człowieka – niezależnie od tego, czy jest to opakowanie po jogurcie, opona, czy gaśnica samochodowa – pozostaje przecież na naszej planecie dłużej, niż sam jego właściciel!