5 stycznia 2024

Zastosowanie lokalizatora GPS w branży transportowej

Lokalizatory GPS znajdują szerokie zastosowanie w branży transportowej. Sprawdź, dlaczego warto w nie zainwestować.

Jak działa lokalizator GPS?

Lokalizator GPS to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwala określić między innymi:

  • położenie pojazdu,
  • prędkość, z jaką porusza się pojazd,
  • średnie zużycie paliwa.

Wysokiej jakości sprzęt wykorzystuje technologię satelitarną, co umożliwia aktualizowanie danych nawet co minutę. Można je odczytać za pomocą dedykowanej aplikacji lub za pośrednictwem komputera. Korzystanie z urządzenia jest niezwykle proste, zwłaszcza dla osób, którym nieobce są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Więcej na temat tego, jak działają lokalizatory GPS, można przeczytać tutaj: https://asnetgps.pl. Lokalizatory GPS znajdują zastosowanie w wielu branżach, ale szczególnie sprawdzają się w transporcie oraz spedycji. Precyzyjne określenie położenia pojazdu oraz analiza przebytej trasy umożliwiają zoptymalizowanie procesów związanych z dostawą towaru do klienta.

Kontrola nad flotą i procesem dostawy

Branża transportowa co na dzień staje przed wieloma wyzwaniami. Związane są one między innymi z rosnącą konkurencją oraz rozwojem nowoczesnych technologii. Firmy transportowe muszą więc oferować klientom najwyższej jakości usługi, jednocześnie zwracając uwagę na koszty prowadzonej działalności, które rosną, na przykład ze względu na wzrost cen paliw. Konieczne jest więc opracowanie strategii dostaw poprzez odpowiednie ich planowanie. Lokalizator GPS do pojazdów ciężarowych umożliwia:

  • kontrolowanie przebiegu trasy,
  • określenie, w jakim miejscu znajduje się konkretny pojazd,
  • szybką zmianę zaplanowanej trasy,
  • kontrolę pracowników,
  • optymalizację kosztów.
Zobacz również:  Samochód bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Innymi słowy, korzystając z nowoczesnej technologii GPS, można kontrolować proces dostawy w dowolnym momencie, co umożliwia dodatkowo wprowadzenie ewentualnych zmian. Jest to istotne zwłaszcza dla firm realizujących wiele dostaw jednocześnie, nawet w odległe miejsca. System GPS pozwala określać, czy pracownik pokonuje trasę zgodnie z planem, a jeśli nie, umożliwia znalezienie przyczyny problemu (może być to na przykład zbyt duże natężenie ruchu na danym odcinku drogi). Lokalizator GPS umożliwia również sprawdzenie, czy pracownik porusza się po drodze w sposób bezpieczny, nie stwarzając zagrożenia dla siebie, innych uczestników ruchu drogowego oraz przewożonych towarów. Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości pozwoli w porę uniknąć niebezpiecznego w skutkach wypadku.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Lokalizator GPS do pojazdów dostawczych to nie tylko optymalizacja kosztów związanych z procesem dostawy oraz planowanie poszczególnych dostaw. Niewielkich rozmiarów urządzenie pozwala także kontrolować czas pracy kierowców, a jednocześnie rozliczać go zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na tym tle pojawiło się w ostatnich latach wiele wątpliwości, które przedstawiają nie tylko pracownicy działów kadrowych, lecz również sami zainteresowani, czyli kierowcy. Prawidłowe rozliczanie czasu pracy to nie tylko wypłata wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości, ale też przestrzeganie norm związanych z dobowym i tygodniowym wypoczynkiem. Lokalizatory GPS, dzięki informacjom, jakie dostarczają, przyczyniają się do efektywniejszego planowania grafików pracy kierowców, co także stanowi niemałe wyzwanie dla pracowników kadr i managerów działu logistyki. Lokalizatory GPS sprawdzają się zarówno w małych, jak i większych przedsiębiorstwach działających w branży transportowej. Coraz częściej wybierają je również przedsiębiorcy, którzy działają w innych branżach, ale transport towarów do klienta organizują we własnym zakresie, nie korzystając tym samym z usług outsourcingowych. Warto pamiętać, że optymalizacja procesów przekłada się na efektywność pracy nie tylko kierowców, ale i całej firmy. Bardzo istotne jest więc wdrożenie odpowiednich rozwiązań, dzięki którym będzie można wygenerować oszczędności na poziomie nawet 20-30% w stosunku do obecnie ponoszonych kosztów, które w roku na rok rosną.

Zobacz również:  Samochód bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Artykuł partnera.

Powiązane treści