Cykl miesiączkowy jest czymś towarzyszącym kobiecie od okresu dojrzewania. Niemniej jednak czasami zachodzi potrzeba jego przesunięcia. Szczególnie podczas ważnych wydarzeń. W takich przypadkach powstaje pytanie, jak opóźnić okres i czy to jest możliwe — okazuje się, że jest taka możliwość.
Cykliczne zmiany zachodzące w kobiecym organizmie mają na celu przygotowanie ciała do zapłodnienia. Dla każdej kobiety, ten schemat jest czymś naturalnym. Jednak czasami zachodzi potrzeba jego przesunięcia, aby uniknąć przykrych dolegliwości z nim związanych. Szczególnie osoby zmagające się z bólami i złym samopoczuciem wiedzą, jak skutecznie może utrudnić codzienne funkcjonowanie zwłaszcza podczas ważnych przedsięwzięć. Ślub, ważne spotkanie, wyjazd czy też zawody sportowe to tylko jedne z nielicznych sytuacji, w których wolałoby się uniknąć tej comiesięcznej przypadłości. Na szczęście istnieją różne metody na przesunięcie cyklu. Dlatego obawiając się niekomfortowych dolegliwości podczas zaplanowanego wydarzenia, warto zapoznać się z tym, jak opóźnić okres i czy jest to bezpieczne dla organizmu.
Cykl miesiączkowy — co to takiego?
Zwany inaczej cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym charakteryzuje się m.in. comiesięcznym krwawieniem często połączonym z bólami i uczuciem dyskomfortu. Jednak to nie jedyne zmiany zachodzące w kobiecym organizmie tylko te najbardziej widoczne. Zatem czym jest cykl miesiączkowy i czemu jest tak ważny? Przede wszystkim cykl ten trwa od ostatniego dnia krwawienia aż do dnia przed kolejnym krwawieniem. W tym czasie w organizmie zachodzą zmiany mające na celu przygotowanie ciała na potencjalne zapłodnienie. W ciągu całego cyklu występuje zaledwie parę dni, w których może dojść do zapłodnienia. Na cały cykl składa się wiele reakcji hormonalnych mających wpływ na czas występowania, a także długość miesiączki. Wydzielane hormony mają również wpływ na samopoczucie i nastrój. Przeciętny cykl trwa około 28 dni i jest podzielony na 4 fazy: faza menstruacyjna, folikularna, owulacyjna, lutealna.
Zachodzące zmiany mogą również powodować ogólny dyskomfort, dolegliwości bólowe w czasie krwawienia, nadmierną wrażliwość piersi, a nawet nadmierną płaczliwość. Dlatego nie jedna kobieta zastanawia się, w jaki sposób opóźnić okres i czy nie wpłynie to negatywnie na organizm.
Czy przesunięcie miesiączki jest zdrowe?
Opóźnienie okresu w obecnych czasach nie jest czymś niezwykłym. Jednak dalej budzi trwogę wśród kobiet, które obawiają się negatywowego wpływu na zdrowie poprzez ingerowanie w cykl. Dlatego warto rozwiać wszystkie wątpliwości przed podjęciem decyzji, dowiadując się czy przesunięcie miesiączki jest zdrowe, czy też może mieć skutki uboczne. Odpowiadając na to pytanie, trzeba zauważyć, że ingerencja w naturalny cykl jest stosowana od dłuższego czasu poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych. Przyjmowanie takich preparatów samo w sobie wpływa na organizm, mogąc powodować w niektórych przypadkach skutki uboczne. Jednak większość kobiet nie ma się czego obawiać, gdyż jest to tylko niewielki procent wśród pacjentek stosujących tę metodę. Zazwyczaj samoistne zatrzymanie się miesiączki wiąże się z takimi przypadłościami jak m.in.:
- zaburzenia hormonalne,
- menopauza,
- przewlekłe choroby,
- nieprawidłowe odżywianie,
- ciąża.
Jednak wywołując taki stan konkretnymi preparatami, nie trzeba się niczego obawiać, gdyż z punktu biologicznego nie ma znaczenia czy miesiączka będzie co 28, czy też o wiele później — jeżeli jest opóźniana pod kontrolą lekarza po wcześniejszej konsultacji. Taki rytm nie zaszkodzi kobiecie i nie spowoduje żadnych niepożądanych reakcji. Wręcz przeciwnie może pomóc kobietom w wielu przypadkach. Oczywiście przed podjęciem takiej decyzji konieczna jest konsultacja z ginekologiem i rozważenie indywidualnych potrzeb, a także możliwych skutków związanych ze stanem zdrowia. Niektóre choroby i zażywanie niektórych leków np. przeciwpadaczkowych może skutecznie obniżyć działanie środków farmakologicznych lub wywołać skutki uboczne.
Jak opóźnić okres — sposoby
Nie trzeba się obawiać zepsutego wyjazdu bądź przykrych dolegliwości związanych, z comiesięcznym krwawieniem podczas ważnych uroczystości. Istnieją sposoby na skuteczne przesunięcie miesiączki na bardziej dogodny termin. Istnieją 2 metody opóźnienia okresu:
- Metoda farmakologiczna
- Domowa metoda
Przy czym ta druga metoda nie ma potwierdzenia w badaniach i zazwyczaj może przesunąć okres jedynie o parę godzin. Dodatkowo stosując domowe sposoby na przesunięcie miesiączki, należy być ostrożnym, aby sobie nie zaszkodzić. W interencie można znaleźć wiele porad na to, jak opóźnić okres bez recepty. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje skuteczna metoda na zmianę cyklu za pomocą tabletek bez recepty. Natomiast niektóre sposoby mogą wywołać okres wcześniej, dzięki czemu szybciej się również skończy.
Jak opóźnić okres za pomocą środków farmakologicznych?
W celu opóźnienia okresu warto wcześniej zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek, plastrów lub wkładki mogą po prostu przedłużyć stosowanie środków bez zastosowania przerwy pomiędzy opakowaniami — w przypadku koncepcji jednofazowej. W ten sposób okres nastąpi dopiero po zakończeniu drugiego opakowania. Trochę więcej jest komplikacji ze środkami dwufazowymi i trójfazowymi. W przypadku nieprzyjmowania preparatów antykoncepcyjnych konieczne jest zgłoszenie się do lekarza na 2 lub 3 miesiące przed planowanym wydarzeniem. Dostępne są również tabletki sezonalne stosowane jako środek na opóźnienie okresu.
Tabletki antykoncepcyjne
Do opóźnienia miesiączki najlepiej nadadzą się tabletki jednofazowe, które dostępne są w opakowaniach po 21 sztuk. Ponadto stosowanie tych tabletek powoduje słabsze krwawienie lub jego brak. Jak opóźnić okres za pomocą tabletek? Normalnie zużywa się całe opakowanie, po czym robi się odstęp, podczas którego następuje krwawienie. Pragnąc wyeliminować możliwość wystąpienia miesiączki, należy od razu rozpocząć kolejne opakowanie. Tym sposobem można opóźnić miesiączkę o 21 dni. Oczywiście stosując tego rodzaju tabletki jeszcze dłużej bez stosowania przerwy, czas wydłuża się w sposób analogiczny. Dzięki temu można opóźnić okres nawet o kilka miesięcy. Przed wykorzystaniem tej metody konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Przyjmując tabletki dwufazowe lub trójfazowe, lekarz powinien indywidualnie dostosować metodę przyjmowania, aby opóźnić okres.
Tabletki sezonalne
Tabletka sezonalna na opóźnienie okresu to preparat antykoncepcyjny, który stosuje się nieprzerwanie przez 91 dni. Pierwsze 84 tabletki zawierają hormon progesteron, który opóźnia wystąpienie okresu podczas przyjmowania środka. Po tym czasie zostaje 7 tabletek składających się z syntetycznego estragonu — właśnie podczas przyjmowania tej partii następuje krwawienie. Dzięki stosowaniu tych tabletek miesiączka występuje jedynie raz na kwartał. Kolejne opakowanie przyjmuje się od razu po zakończeniu poprzedniego. Podczas regularnego stosowania nie trzeba zmagać się z comiesięcznymi dolegliwościami. Warto jednak pamiętać, że te tabletki wydawane są tylko na receptę i istnieją przeciwskazania do ich używania, z powodu których nie każda kobieta może je stosować.
Jak opóźnić okres za pomocą domowych metod?
Często kobiety dzielą się ze sobą domowymi sposobami na przesunięcie miesiączki. Nie należy jednak wiązać z takimi metodami dużych nadziei, gdyż w większości przypadków nie spełniają swojej funkcji lub robią to w niewielkim stopniu. Ponadto spożywanie niektórych preparatów w nadmiarze takich jak witamina C może wręcz zaszkodzić zdrowiu. Wśród bardziej popularnych metod znajduje się m.in.: spożywanie dużej ilości witaminy C, picie naparu z krwawnika lub wypicie kieliszka czerwonego wina. Jednak żaden z tych sposobów nie oddziałuje na układ hormonalny, tak więc nie może wpływać na czas wystąpienia okresu. Innym domowym sposobem na przyśpieszenie miesiączki jest ciepła kąpiel i masowanie podbrzusza — ciepłe okłady rzeczywiście mogą przyśpieszyć wystąpienie krwawienia o parę godzin. Równie popularne są intensywne ćwiczenia, szczególnie partii brzucha. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby na opóźnienie okresu mogą służyć jako ciekawostka. W przypadku konieczność skutecznego opóźnienia miesiączki należy wykorzystać tabletki na receptę.
Przeciwskazania do stosowania środków antykoncepcyjnych
Pomimo że jest to najskuteczniejsza metoda opóźnienia okresu, to niestety nie może być stosowana przez wszystkie kobiety. Środki antykoncepcyjne tak samo, jak i inne preparaty farmakologiczne mają przeciwskazania dotyczące ich stosowania. Powody dyskwalifikacji to m.in.:
- ciąża,
- zakrzepica tętnicza lub żylna, również występująca w rodzinie,
- znacznie przekraczający normę poziom cholesterolu,
- wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
- nowotwory spowodowane zaburzeniami hormonalnymi,
- plamienia i krwawienia z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu,
- choroby wątroby,
- zapalenie trzustki,
- otyłość,
- palenie papierosów.
Ponadto niektóre leki wchodzą w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, zmniejszając ich działanie jak np. leki przeciwretrowirusowe lub leki przeciwpadaczkowe. Dodatkowo stosując metodę hormonalną, nie należy spożywać soku z grejpfruta, który blokuje wchłanianie enzymów odpowiedzialnych za działanie tabletek.
Jakie leki mogą opóźnić okres?
Niektóre leki stosowane na różnego rodzaju dolegliwości mogą wywoływać opóźnienie okresu. Takie niepożądane skutki uboczne mogą powodować m.in. leki przeciwdepresyjne, nasenne, glikokortykosteroidy, a także leki na nadciśnienie tętnicze krwi. Ponadto zaburzone cykle miesiączkowe lub całkowity brak okresu może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi i niektórymi chorobami przewlekłymi. Za brak miesiączki odpowiedzialny jest również długotrwały stres, który niekorzystnie wpływa na cały organizm. Z tego powodu, jeżeli opóźnienie okresu nie jest wywołane świadomie, poprzez stosowanie środków farmakologicznych to zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i wykonania dodatkowych badań diagnostycznych.
Jakie skutki uboczne mają tabletki antykoncepcyjne?
Wiedząc już jak opóźnić okres środkami farmakologicznymi, warto dowiedzieć się, jakie skutki uboczne mogą występować podczas ich stosowania. Oczywiście tego rodzaju dolegliwości nie występują często i zazwyczaj wystarczy zmiana preparatu na inny. Niemniej jednak tak samo, jak w przypadku innych środków mogą wystąpić reakcje niepożądane takie jak m.in.:
- złe samopoczucie,
- wahania nastroju,
- niskie libido,
- znaczny przyrost masy ciała,
- problemy skórne takie jak trądzik,
- plamienia lub krwawienia w środku cyklu.
Każdy preparat może mieć inne skutki uboczne, dlatego tak ważne jest dobieranie preparatów dostosowanych do indywidualnych potrzeb kobiety i jej stanu zdrowia. Ponadto metod antykoncepcji jest wiele, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiednią dla siebie. Jest to również jedyny skuteczny sposób na opóźnienie okresu.
Opóźnienie okresu przydaje się podczas trudnych sytuacji
Gdy już wiadomo, jak opóźnić okres pozostaje wybranie konkretnej metody dostosowanej do własnych potrzeb. Warto pamiętać, że tylko metoda farmakologiczna może przynieść rezultaty. Czasami bywają takie sytuacje, kiedy lepiej uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, bólu i dyskomfortu związanego z comiesięcznym krwawieniem. Nie trzeba obawiać się stosowania tabletek, wystarczy zażywać je zgodnie z zaleceniami lekarza, aby cieszyć się oczekiwanymi efektami. Opóźnianie okresu nie wpływa w żaden sposób na stan zdrowia, za to może być dużym ułatwieniem podczas mierzenia się z ważnymi wydarzeniami.