W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu. Poza funkcją, do której został stworzony, pełni też między innymi rolę dyktafonu, notesu, zegarka, aparatu fotograficznego czy odtwarzacza muzyki. Telefon stał się nieodłączną częścią codzienności. Jego posiadanie wydaje się czymś tak oczywistym, że na co dzień mało kto zastanawia się nad jego początkiem. Kto i kiedy wynalazł telefon i od czego się zaczęło?
Nowa forma telegrafu, czyli kto wynalazł telefon
Odpowiedź na pytanie kto wynalazł telefon wcale nie jest prosta. Na myśl od razu przychodzi szkocki naukowiec Aleksander Graham Bell, bo to właśnie on jako pierwszy opatentował swój wynalazek. Było to urządzenie z funkcją transmisji głosu, nad którym pracowało już też kilku innych wynalazców. Amerykański inżynier elektryk Elish Gray ukończył swój projekt niemal w tym samym czasie, jednak Bell wyprzedził go w… kolejce do Urzędu Patentowego. Miało to miejsce w Kanadzie, w roku 1876. Co ciekawe, w zachowanym dokumencie patentowym wpisano słowo „telegraf”, a nie „telefon”. Czy można, więc przyjąć, że tym kto wynalazł telegraf i telefon był Aleksander Graham Bell? Nie do końca. Bell tylko, według owego dokumentu „ulepszył telegrafię”, która była już wówczas znana. Telegraf, czyli urządzenie do przekazywania tekstowych informacji został opatentowany ponad 30 lat wcześniej, przez Samuela Morse’a. On sam też nie był prekursorem w dziedzinie telegrafu, bo ten powstał już wcześniej. Pierwszy jednak oparty był na literach alfabetu, natomiast telegraf Morsa – na systemie kropek i kresek.
Dwa kubki i sznurek – początki telefonu
Historia telefonu jest długa i złożona, i tak naprawdę trudno określić jej początek. Zastanawiając się kto wynalazł pierwszy telefon, należałoby uściślić o jaki rodzaj telefonu chodzi. Jeśli skupić się na jakimkolwiek urządzeniu pozwalającym na emisję głosu na odległość to metoda ta była znana już w starożytności. Pierwszy, prymitywny telefon to nic innego, jak popularna wśród dzieci zabawka z dwiema puszkami i sznurkiem. Technologia, oczywiście ewoluowała przez lata, zmieniała się metoda nadawania jak i same urządzenia. Kto wynalazł telefon stacjonarny, czyli przyrząd umożliwiający przesyłanie wiadomości głosowych z domu do domu? W XVII wieku „sznurek” do przesyłania głosu udało się wydłużyć do 800 metrów. Wkrótce potem odkryto, że metalowy drut znacznie lepiej spełnia swoje zadanie, co pokazały coraz chętniej wykonywane eksperymenty. Pomimo szybkiego rozwoju telekomunikacji, telefon jeszcze w latach 70., a w Polsce nawet 80. był towarem luksusowym, niedostępnym dla każdego. Trudno to sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach, kiedy niemal każdy ma telefon komórkowy z wieloma funkcjami i możliwościami. Kto wynalazł telefon komórkowy?
Historia komórki z polskim akcentem
Wypuszczenie na rynek pierwszego telefonu komórkowego było niesamowitym wydarzeniem. Ważył ponad kilogram i wyglądał… dosyć osobliwie, ale od razu spotkał się z wielkim entuzjazmem. Większość ludzi musiała zadowolić się tylko tym entuzjazmem, bo niewielu stać było na taki produkt. Kto wynalazł pierwszy telefon komórkowy? Historia telefonów komórkowych sięga lat 40. ubiegłego wieku. Dalekim przodkiem obecnej komórki był wojskowy transceiver, czyli po prostu krótkofalówka. Ciekawostką jest to, że jako pierwszy opatentował ją Polak, Henryk Magnulski. Pierwsze telefony-krótkofalówki służyły w czasie wojny i miały formę metalowego plecaka ze słuchawką. Najchętniej wybieranym modelem była Motorola SCR-300. Podczas wojny doceniono możliwość połączeń bezprzewodowych, więc planowano udoskonalić je tak, aby służyły wszystkim. Eksperymenty z radiotelefonami samochodowymi w końcu przyniosły pierwsze efekty. Szwedzka firma Ericson wynalazła samochodowy telefon komórkowy o wadze 40 kilogramów i wyglądzie walizki. Jednocześnie w wielu innych krajach prowadzono prace nad stworzeniem idealnego modelu komórki. Włączenie komórek do codziennego życia wiązało się z prawdziwą rewolucją, no i odpowiednim uświadomieniem społeczeństwa, również w kwestii użytkowania. Ostatecznie przyjęło się, że pierwszy telefon komórkowy w formie zbliżonej do obecnych standardów stworzyła Motorola. Był to właśnie DynaTAC Model 8000x. o wadze kilograma, cenie 4000 dolarów i baterii wystarczającej na 30 minut rozmowy.
Rewolucyjna technologia – kto wynalazł telefon dotykowy
Rozwój telefonii komórkowej był i jest nadal bardzo dynamiczny. Wydawać by się mogło, że każdy kolejny model ma do zaoferowania niewiele więcej niż poprzedni. Jednak za każdym razem zaskakuje czymś nowym, a producenci prześcigają się w dorzucaniu kolejnych funkcji. Powstają dodatki i sprzęty, które można połączyć z telefonem lub pełniących jego funkcje. Śledząc historię komórki, można zauważyć, że od momentu pojawienia się pierwszego, dosyć prymitywnego modelu, technologia poczyniła ogromne postępy. Bardzo szybko w telefonach pojawił się aparat fotograficzny, możliwość łączenia się z Internetem, a klawiatura ustąpiła miejsca funkcji dotykowej. Kto wynalazł telefon dotykowy? Telefon dotykowy to rodzaj smartfona, czyli komputera i telefonu w jednym. Pierwsze smartfony wypuścił koncern IBM już w 1992 roku. Nazywał się Simon Personal Communicator i wywołał nieco zamieszania, związanego z tym, czy faktycznie był to pierwszy smartfon czy może kolejna odsłona telefonu. Co najważniejsze – posiadał funkcję dotyku, a było to innowacją. Obecnie taka funkcja jest standardem w wyposażeniu każdego telefonu. Większość posiada też wiele możliwości, pozwalających łączyć cechy telefonu i komputera.