Często zakłada się, że ząb po leczeniu kanałowym nie powinien w ogóle boleć, ale tak nie jest. Przecież nerw został usunięty. Jednak nawet po tego rodzaju leczeniu pacjenci mogą wciąż odczuwać ból. Co jest przyczyną bólu i jak można mu zaradzić?
Jak uśmierzyć ból zęba po zabiegu kanałowym?
Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym? Przez pewien czas po zabiegu leczenia kanałowego należy przede wszystkim unikać wszystkiego, co podrażnia leczony obszar. Dlatego w tym okresie zaleca się żucie po przeciwnej stronie i wybieranie pokarmów, które nie wymagają dużego żucia. Płukanki z ziół przeciwzapalnych, takich jak szałwia czy rumianek, są przydatne w łagodzeniu bólu. Pomocne może być również przykładanie zimnego kompresu przez ręcznik na skórę twarzy w okolicy zęba. Jeśli gryzienie powoduje ból, powinno się unikać żucia (gdyż może ono nasilić stan zapalny). W takim przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa w celu skorygowania wysokości wypełnienia. Jeśli leczenie kanałowe nie powiedzie się i ząb jest bolesny, wykonuje się zabieg reendo (wtórne leczenie kanałowe). Wymaga to ponownego otwarcia kanału, chemicznego, a także mechanicznego opracowania, a w końcu uszczelnienia wraz z wypełnieniem.
Jeśli ząb po leczeniu kanałowym jest bolesny, wskazane może być przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych lub miejscowych preparatów w postaci żelu. Leki są zwykle ustalane przez lekarza i antybiotyki mogą być przepisane w zależności od stanu zdrowia i zakresu leczenia.
Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to przede wszystkim specjalny zabieg stomatologiczny wymagany w przypadku zapalenia miazgi zęba. Objawia się to bardzo silnym bólem, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jest to dosyć skomplikowana procedura ratowania zębów, który jest dotknięty rozległymi procesami chorobowymi.
W związku z tym leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory miazgi, a także komory korzenia.
Jak długo trwa ból po leczeniu kanałowym?
Przypadki bólu zęba po leczeniu kanałowym występują zazwyczaj przez krótki okres bezpośrednio po leczeniu. Ból trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni, czasem dwa do trzech tygodni. Jest to normalny stan i nie ma się czym przejmować. Jakie są tego przyczyny? W grę wchodzą różne czynniki, przede wszystkim podrażnienie wokół zęba, które jest spowodowane mechanicznym opracowaniem kanałów korzeniowych oraz poprzez środki płuczące w systemie kanałowym. Po prostu potrzeba czasu, aby tkanka się zregenerowała. Ból po przepłukaniu kanału korzeniowego może być czasem silny, ale na ogół szybko słabnie i znika.
W przypadku gdy ból utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, staje się niepokojący, gdyż może być oznaką stanu zapalnego. Stąd ból zęba przez kilka dni bezpośrednio po leczeniu nie jest rzadkością. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ząb, który przeszedł leczenie kanałowe, powraca z bólem po miesiącach, a nawet latach. W tego rodzaju przypadku trzeba przede wszystkim jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Dokładna diagnostyka na podstawie zdjęć radiologicznych może pomóc w zdiagnozowaniu stanu kanału oraz ustaleniu przyszłego leczenia.
Czemu boli ząb po leczeniu kanałowym ?
Wspomniano tu już, że przez stosunkowo krótki okres po leczeniu kanałowym ząb może być bolesny z powodu podrażnienia jego okolic. Tak więc, choć odczuwa się dyskomfort jako ból zęba, w rzeczywistości nie boli wcale ząb, ale otaczające go tkanki. Czułość pooperacyjna jest całkiem normalna. Po leczeniu kanałowym ząb może reagować bólem podczas żucia. Jest to nieco inna sytuacja, której przyczyną jest nieprawidłowo ustawione wypełnienie zgryzowe. Jeśli wypełnienie jest zbyt wysokie, w obrębie zębiny powstają w ten sposób napięcia, powodujące mikropęknięcia, a także ubytki w szkliwie oraz ból tkanek przyzębia, które odpowiadają za zakotwiczenie zęba w kości.
Zazwyczaj ból zęba po zabiegu nie powinien trwać zbyt długo. Natomiast jeśli ból ten pojawia się miesiące lub lata później, prawdopodobnie leczenie kanałowe nie powiodło się. W kanale zęba, który nie został usunięty, może pozostać miazga. Dlatego tez najprawdopodobniej w tym przypadku mogły nie zostać oczyszczone wszystkie kanały, albo niektóre kanały mogły nie być oczyszczone w ogóle.
Niepowodzenie leczenia kanałowego może być spowodowane niekorzystną anatomią systemu korzeniowego, perforacją, albo też złamaniem korzenia. Zakażenie bakteryjne może wystąpić w resztkach miazgi, które nie zostały usunięte. Martwica, ostre zapalenie czy też zastój miazgi mogą powodować różnego rodzaju ból. Ból może nastąpić w odpowiedzi na wysokie lub niskie temperatury lub gdy zainfekowana miazga lub materiał wypełniający zostanie wypchnięty poza wierzchołek korzenia podczas leczenia, albo też jest niekompletne lub nieszczelne wypełnienie kanału korzeniowego.
Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym – podsumowanie
Jeżeli występuje długotrwały ból zęba po leczeniu kanałowym, to potrzeba znalezienie jego przyczyny poprzez kompleksowa diagnostykę. Kiedy przyjdziesz do dentysty, pozna on przyczynę Twojego bólu i podejmie odpowiednie działania.
Jeśli ząb po leczeniu kanałowym jest bolesny, wskazane może być przyjmowanie leków przeciwbólowych wewnętrznie, albo też miejscowo w postaci żelu. Leki zazwyczaj ustala lekarz, który może przepisać również antybiotyki, w zależności od schorzenia, a także rozległości przeprowadzonego zabiegu.
W radzeniu sobie z dyskomfortem pooperacyjnym mogą okazać się pomocne nieinwazyjne domowe sposoby, w szczególności zewnętrzne zimne okłady wokół zębów oraz płukanki ziołowe. Zimne okłady zmniejszają obrzęk oraz przyspieszają regenerację tkanek, a naturalne ekstrakty roślinne mają właściwości łagodzące, a także antybakteryjne.