25 lipca 2023

Hagi Łagi – na czym polega jego fenomen?

Postać tajemniczej maskotki opanowała Internet w zawrotnym tempie. Mało kto wie jednak, że za tym pozornie niegroźnym stworzeniem kryje się historia, która nie ma nic wspólnego z produkcjami familijnymi. Czym jest zabawka Hagi Łagi?

Hagi Łagi – gra niekoniecznie dla dzieci

Postać czerwonego stworka pochodzi z gry komputerowej, której oryginalny tytuł brzmi „Poppy’s Playtime”. Okazuje się jednak, że produkcja ta nie ma nic wspólnego z przyjazną dzieciom rozrywką wideo. Jest to bowiem survival horror, którego adresatami są osoby powyżej 16 roku życia. Gracze wcielają się w postać byłego pracownika fabryki zabawek, który po latach odwiedza to mroczne miejsce. Czyhające na każdym kroku przerażające stworzenia nie są jednak wcale miłymi pluszakami. Wśród nich wyróżnia się maskotka Hagi Łagi, która pragnie tylko jednego – przytulenia. Jej uścisk jest jednak śmiercionośny, dlatego celem gracza jest jego uniknięcie za wszelką cenę.

Jak wygląda Hagi Łagi? Jego wizerunek daleko odbiega od wyobrażeń klasycznych przytulanek. Maskotka posiada przerażający, wykrzywiony w nienaturalnym grymasie uśmiech. Ostre jak brzytwa zęby w produkcji wideo ociekają krwią ofiar potwora, a niepokojąca chęć wejścia w kontakt fizyczny z ludźmi powoduje gęsią skórkę nawet u osób, którym daleko do fobii społecznych.

Co to jest Hagi Łagi i skąd się wzięła jego popularność?

Postać z niskobudżetowej gry komputerowej, która podobnie jak wiele innych tego typu produkcji, bazuje na banalnych mechanizmach straszenia, zyskała w krótkim czasie niezwykły rozgłos. Sama jej obecność w produkcji skierowanej do młodych dorosłych nie jest niczym wyjątkowym. Niezwykły jest natomiast sposób, w jaki Huggy Wuggy przeniknął do szeroko rozumianej kultury Internetu.

Zobacz również:  Gdzie możemy znaleźć uprawy ananasów oraz jak wygląda ich hodowla?

Okazało się bowiem, że maskotka zaczęła być wykorzystywana jako zwykły pluszak do przytulania przez nieświadome jej znaczenia dzieci. Fakt ten wydaje się być tym bardziej przerażający, że niektórzy rodzice chętnie pozwalają dzieciom na zabawę tym śmiesznym stworkiem. Hagi Łagi nie ma jednak nic wspólnego z dobrem i przyjaźnią – jest to bowiem postać, którą śmiało można umieścić w jednym szeregu obok Hannibala Lectera, Freddy’ego Kruegera oraz Jasona Voorheesa.

Niebezpieczne skutki zabawy

Historia niepozornej maskotki robi się jeszcze bardziej przerażająca, jeśli weźmie się pod uwagę niektóre relacje opiekunów dzieci. Huggy Wuggy ma bowiem nakłaniać niektóre pociechy do robienia krzywdy innym dzieciom oraz wyrażania na głos przerażających sentencji. Część z tych doniesień z pewnością nosi znamiona miejskich legend, jednak niepodważalnym faktem jest zły wpływ, jaki wywiera maskotka na nieletnie osoby.

W Internecie pojawiają się fanowskie kompilacje i nagrania, w których Hagi Łagi jest traktowany przez dzieci niczym człowiek i najlepszy przyjaciel. Biorąc pod uwagę niepokojącą historię tej maskotki, fakt ten staje się jeszcze bardziej przerażający. Postać futrzanego stworka – poniekąd w ramach żartu, ale również i częściowo nieświadomie – zyskała status kultowej w zaledwie kilka miesięcy. Już teraz w Internecie można znaleźć takie produkty jak naklejki lub kolorowanki Hagi Łagi, a zainteresowanie ich kupnem wydaje się być co najmniej niepokojące.

Zobacz również:  Jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą?

Huggy Wuggy – czy jest się czego bać?

Niektóre z internetowych historii wydają się być jednak przesadzone. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że postać z gry dla dorosłych przeniknęła do popkultury dziecięcej, wprowadzając do niewinnego i niczego nieświadomego świata motyw śmierci. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że cała historia jest zbliżona do tej znanej między innymi z doniesień o Niebieskim Wielorybie. Maskotka, gra lub bajka Hagi Łagi mogą być inspirowane niezbyt familijnymi treściami, jednak nie prowadzą one do deprawacji i utrwalania złych nawyków u dzieci. Z tego powodu zdecydowanie lepszym sposobem na chronienie własnego dziecka przed niebezpiecznym stronami w Internecie jest stopniowe uświadamianie go i kontrolowanie odwiedzanych stron.

Fascynacja stworkiem Huggy Wuggy, pomimo tego, że nie powinna mieć miejsca w przypadku najmłodszych dzieci, nie doprowadzi do groźnych konsekwencji – w przeciwieństwie do problemów w szkole lub braku akceptacji ze strony rówieśników. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie najbardziej oczywiste kwestie mogą w negatywny sposób odbić się na samopoczuciu psychicznym młodych ludzi.

Powiązane treści