8 września 2023

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny – główne różnice

Planujesz sfinansować zakup mieszkania lub działki? A może odkładasz na remont? Jeśli nie masz oszczędności, rozwiązaniem będzie kredyt. Trzeba jednak wybrać odpowiedni. Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny to dwa różne rodzaje pożyczek oferowanych przez instytucje finansowe – m.in. banki. Poznaj główne różnice między nimi.

Zanim udasz się do banku, zastanów się, czy chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego, czy hipotecznego. Sprawdź, jakie są różnice między tymi formami finansowania i która z nich będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Kredyt gotówkowy i hipoteczny – podstawowe różnice

Cel pożyczki

Kredyt gotówkowy. Jest to pożyczka udzielana na dowolny cel. Jest to rodzaj kredytu konsumenckiego i nie ma tu żadnych ograniczeń. Pożyczkobiorca otrzymuje środki finansowe na swoje konto i może je wykorzystać według własnych potrzeb, np. na zakup sprzętu, opłatę za studia, wyjazd wakacyjny, remont czy spłatę innych zobowiązań.

Kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń to rodzaj pożyczki udzielanej przez bank, która nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. hipoteki na nieruchomości lub zastawu na majątku. Jest to pożyczka udzielana na podstawie oceny zdolności kredytowej i historii kredytowej wnioskującego, a także innych czynników, takich jak stałe źródło dochodu, stałe zatrudnienie itp.

Kredyt hipoteczny. Ten rodzaj pożyczki jest przeznaczony na zakup lub remont nieruchomości, takiej jak mieszkanie, dom lub działka. Bardzo popularne są obecnie kredyty hipoteczne na budowę domu.

Jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego służy hipoteka na nieruchomości, co pozwala na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowych niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Zabezpieczenie

Kredyt gotówkowy. Zazwyczaj nie wymaga on dodatkowego zabezpieczenia, ale może charakteryzować się wyższym oprocentowaniem ze względu na większe ryzyko dla banku.

Zobacz również:  Obligacje – co to takiego, czym się wyróżniają?

Kredyt hipoteczny. Jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, co oznacza, że w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy bank może przejąć nieruchomość i sprzedać ją w celu spłaty zadłużenia. Wpisanie ograniczonego prawa rzeczowego do księgi wieczystej nieruchomości to powód, dla którego banki są chętne udzielać wysokich pożyczek.

Wysokość pożyczki

Kredyt gotówkowy. Zazwyczaj oferuje niższe kwoty pożyczki w porównaniu do kredytu hipotecznego. Kwoty te mogą wynosić od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny. Daje możliwość uzyskania znacznie wyższych kwot, często sięgających setek tysięcy lub nawet milionów złotych, co pozwala na sfinansowanie zakupu nieruchomości.Kredyty hipoteczne dotyczą dużo wyższych sum. Rata kredytu hipotecznego może przez to okazać się wysoka, dlatego warto wcześniej porównać kilka ofert.

Oprocentowanie

W zasadzie wyższe jest oprocentowanie kredytu gotówkowego, ale jego przewagą jest mniej skomplikowana procedura kredytowa. Z kolei oprocentowanie kredytu hipotecznego jest korzystniejsze, bo na nieruchomości ustanowiona jest hipoteka.

Możliwa jest też zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego w pewnych okolicznościach. W przypadku kredytów hipotecznych oprocentowanie może być ustalone na stałe (tzw. oprocentowanie stałe) przez cały okres spłaty lub może być zmienne (tzw. oprocentowanie zmienne), zmieniające się w zależności od rynkowych stóp procentowych.

Okres spłaty

Kredyt gotówkowy. Zazwyczaj ma krótszy okres spłaty w porównaniu do kredytu hipotecznego. Zwyczajowo trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyt hipoteczny. Cechuje się dłuższym okresem spłaty, który może wynosić 10 lat, ale też 20 lub 30 lat, co pozwala na rozłożenie spłaty na dłuższy czas i obniżenie miesięcznej raty. Możliwa często jest też nadpłata kredytu hipotecznego, która pozwala spłacić część zobowiązania wcześniej. Spłata kredytu hipotecznego przed czasem to bardzo dobra opcja, jeśli masz dostępne wolne środki na koncie.

Zobacz również:  Gdzie można znaleźć aktualności na temat polskiej giełdy?

Procedury i wymagania

Kredyt gotówkowy. Procedury uzyskania kredytu gotówkowego są zazwyczaj prostsze i szybsze, a wymagane dokumenty są mniej skomplikowane niż w przypadku kredytu hipotecznego. Zwykle do uzyskania kredytu gotówkowego wystarczy złożenie wniosku – osobiście w placówce banku albo online.

Kredyt hipoteczny. W tym przypadku formalności są dużo bardziej skomplikowane. Aby uzyskać kredyt hipoteczny, konieczne jest przedstawienie szczegółowych dokumentów związanych z nieruchomością, jak również analiza zdolności kredytowej i stabilności finansowej pożyczkobiorcy.

Uzyskanie kredytu na mieszkanie jest wymagającym procesem. Trzeba złożyć wniosek i załączyć dodatkowe dokumenty – m.in. zaświadczenie o zarobkach lub wyciągi z konta, umowę deweloperską.

Decyzja

Kredyt gotówkowy. Zwykle bank wydaje decyzję w krótkim czasie. Przy małych kwotach mogą to być nawet 24 godziny.

Kredyt hipoteczny. Czas oczekiwania na decyzję jest długi. Może to potrwać do 21 dni. Zależy od liczby złożonych wniosków i ich poprawności.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Warto też rozważyć ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które można nabyć razem z kredytem hipotecznym. To polisa ubezpieczeniowa, która ma na celu zminimalizowanie ryzyka dla zarówno kredytobiorcy, jak i banku w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń losowych.

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny to zupełnie inne produkty finansowe. Różnią się głównie przeznaczeniem, wysokością pożyczki czy wymaganiami. Wybór odpowiedniego rodzaju pożyczki zależy od indywidualnych potrzeb i celów finansowych pożyczkobiorcy.

Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.

Źródła:

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który jest lepszy?

https://wnioskomat.com/blog/czym-sie-rozni-kredyt-hipoteczny-od-gotowkowego

https://www.totalmoney.pl/artykuly/870708,kredyty-hipoteczne,kredyt-gotowkowy-alternatywa-dla-hipoteki,1,1

Artykuł partnera.

Powiązane treści