11 września 2023

Arbuz – to owoc czy warzywo? Rozwiejemy wasze wątpliwości

Klasyfikacja arbuza pozornie nie powinna wzbudzać zbyt dużej dawki kontrowersji. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego słodki miąższ powinien automatycznie zaliczać arbuza do owoców. Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy weźmiemy pod uwagę aspekty botaniczne i taksonomiczne. Zatem czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Kto ma rację w tym sporze? Czy rzeczywiście warto tracić czas i energię, aby dyskutować nad kwestią nazewnictwa poszczególnych roślin?

Arbuz to owoc czy warzywo? – wyjaśniamy

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy warzywami i owocami. Okazuje się, że na to pytanie niewiele osób będzie znało prawidłową odpowiedź. Obie definicje jasno wskazują na cechy, dzięki którym możliwe jest przyporządkowanie danej rośliny do konkretnej grupy. Z owocami mamy do czynienia wówczas, gdy roślina powstaje z kwiatów i posiada nasiona, natomiast warzywami są wszelkie inne jadalne części roślin – korzenie, łodygi oraz liście. Według tego podziału można zatem łatwo wywnioskować, że ogórki i pomidory to w rzeczywistości owoce, chociaż nikomu nie kojarzą się ze słodkimi deserami. Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku głównego bohatera naszych dzisiejszych rozważań? Czy arbuz to owoc, czy też powinniśmy go uznać za warzywo?

Dużo zależy od samego sposobu przygotowania arbuza, który w poszczególnych częściach świata jest klasyfikowany jako warzywo. Wynika to z faktu, że w tych społecznościach zwyczajowo przyjęło się przygotowywanie arbuza na słono lub kwaśno – tak jest między innymi w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Jednak czy arbuz jest warzywem w rzeczywistości? Botanika ma na ten temat jasne zdanie. Arbuz to jagoda, a więc spożywana przez ludzi na całym świecie część tej rośliny z botanicznego punktu widzenia to owoc. Tego faktu nie zmienia ani sposób przygotowywania posiłków przy wykorzystaniu arbuza, ani kwestie kulturowe. Zasady klasyfikacji roślin są jasno określone, dlatego pod tym względem nie ma żadnych wątpliwości. Jednak skąd się wzięła cała dyskusja? Czy warto rozważać nad tym, czy arbuz jest owocem, czy też warzywem?

Zobacz również:  Pomidory koktajlowe — skład, kalorie, korzyści dla zdrowia

Arbuz – owoc czy warzywo? Ilu ludzi, tyle opinii!

Geneza tego problemu wynika z nieporozumień w obrębie znaczenia samych definicji. Według większości społeczeństwa warzywa to te rośliny, które przygotowujemy na słono i charakteryzują się bardziej „wytrawnym” smakiem. Z kolei do owoców większość osób bez problemu zaliczy brzoskwinie, ananasa lub jabłko, czyli jagody o słodkim smaku. W rzeczywistości same doznania kulinarne nie mają w tym przypadku znaczenia, bowiem liczy się sposób powstawania i pochodzenia danego owocu lub warzywa. I taka sytuacja dotyczy właśnie takich roślin, jak na przykład pomidor, dynia oraz arbuz. Skład każdej z nich może być od siebie diametralnie różny – zarówno pod względem wartości odżywczych, jak i zawartości witamin. Niezmienna pozostaje jednak klasyfikacja, która jasno określa „owocowy” charakter arbuza. Dyskusje pojawiające w obrębie samego nazewnictwa wydają się być jednak bezcelowe, ponieważ głównym problemem jest sposób klasyfikowania danej rośliny. Podejście naukowe gwarantuje pewną dowolność, która do momentu zgodności z wiedzą „podręcznikową” jest w pełni poprawna.

Zobacz również:  Czy można jeść awokado z plamkami, czyli kiedy awokado jest dobre do spożycia?

Dla większości osób warzywa i tak pozostaną utożsamiane z kwaśnymi i słonymi roślinami, takimi jak kapusta lub sałata, a owoce już na zawsze będą się kojarzyć z czymś słodkim, co rośnie na drzewie. Warto jednak pamiętać, że podłożem konfliktu obu zwaśnionych stron jest sama nomenklatura, dlatego warto z przymrużeniem oka podejść do całego tematu. Czy możemy od teraz uznać, że arbuz to warzywo? Absolutnie nie, jednak w przypadku pomidora, ogórka oraz dyni wyprowadzenie ludzi z błędu może okazać się wyjątkowo trudne. Nazwa jest nieważna – najważniejsze znaczenie ma szereg korzyści zdrowotnych, które można osiągnąć decydując się na dietę bogatą w warzywa i owoce. Sam fakt tego, jakie rośliny zostaną zaliczone do poszczególnych grup, powinien pozostać w sferze indywidualnych preferencji.

Powiązane treści